• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mehmetaliguler
  • https://twitter.com/maliguler06
    • Mehmet Ali GÜLER
    • Kişisel ve Mesleki Web Sitesi
Ertan GÜLER
ertanguler@gmail.com
İşletmelerde Muhasebe'nin Önemi
27/08/2012
    

     Muhasebe, işletmenin varlıkları ve kaynakları üzerinde değişme yaratan ve parayla ifade edilebilen işlemlerle ilgili bilgileri toplar, kaydeder, sınıflar, özetler, analiz ve yorum ile ilgililerin bilgilerine sunar.

     Ticari olaraksa muhasebe ekonomik kararlar vermede kullanılacak ekonomik varlıklar hakkında, öncelikle finansal ve sayısal bilgi toplama işi olarak tanımlanır. Muhasebenin fonksiyonu yatırım, kredi ya da benzeri kararları alacak kişilere gerekli bilgiyi sağlamaktır. Gerçekten de muhsebeciler, karar vermede yetkili olan kişilere daha doğru kararlar vermelerine yardımcı olacak finansal bilgiyi sunarlar. Muhasebe; kayıt, sınıflandırma, özetleme ve finansal işleri ve gelişmeleri parayla ifade etme sanatıdır.

     Muhasebe, hesaplar ilmidir. Bu deyim işletmedeki varlık hareketleriyle bu hareketlerin ayrıntılarını izleyebilmek ve bunları göz önüne serebilmek için bunların metodlu bir şekilde kaydedilmesini ifade eder..

     Bu kadar geniş açı ve tanımlarla işletmelerimizde yer alan muhasebe ve kurulu muhasebe sistemine işletmeciler olarak ağırlık vermemizin işletmemize sağlayacağı yararlardan da söz edelim o zaman.

     Muhasebe, işletmelerde yönetimin gözü kulağıdır. Küçük, büyük, özel ve kamu kuruluşları muhasebeye muhtaçtırlar. Her kuruluşun mali bakımdan durumunu bilmesi gerekir. Kuruluşların kendi işlemlerini denetleme ve düzenleme için göz önünde bulundurması gereken işlemleri muhasebe sağlar. İşletmelerde yöneticiye işlerin iyi veya kötü gittiğini belirten temel bilgiyi muhasebe verir. Muhasebeden gelen bilgi belge ve raporlar sonucunda işletme ve yönetim için ancak durum değerlendirilmesi yapılır.

     Diğer bölümler de önemlidir ama tüm bölümlerin birleştiği bilgi ağı muhasebe bölümünden geçer. Bu anlamda muhasebe gerçekten önemlidir.

     Yönetici ya da işletmecilerin pek çoğu finansmana çok önem verdiklerinden; onlar için muhasebe finansman demektir. Paranın hesabını bildikleri taktirde herşeyin hallolacağını zannederler. Oysa bir yönetici için cariler, borçlar, aktifler, krediler, yatırımlar, banka hareketleri, maliyet hesapları ve diğerleri de çok önemlidir. İşletmede karar almaya yardımcı olacak bir çok bilgiyi muhasebe bölümü sağlar.

     Muhasebenin önemi sadece işletme içine kattıkları ile kalmıyor. İşletme dışında müşteriden yatırımcıya gerekli kurum ve kuruluşlara da işletmemizi daha iyi ve doğru tanıtabilmek, firmamızı anlatabilmek adına sağlıklı güvenilir raporlar sunmaktadır.

Muhasebe, bilgileri işleyerek yöneticiye sunan bir bölümdür. Bu bölüm sağlıklı çalışmalı ve bilgiler zamanında ve doğru işlenmelidir. Yöneticiye zamanında ulaştırılmalıdır. Üretimin planlanması, satış fiyatının belirlenmesi, yatırımlara karar verme, kredibilite vs. bu bilgiler sonucu ortaya çıkar.

     Bu ve daha birçok saymayı unuttuğuz nedenlerle işletmeci ve yönetici olarak bugün varsak yarın da var olabilmek için gözümüz ve kulağımız olan muhasebeye gereken önemi verilmelidir… 


10185 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazılarıZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret136894
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.004923.0971
Euro24.607624.7062
Hava Durumu
Saat