• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mehmetaliguler
  • https://twitter.com/maliguler06
    • Mehmet Ali GÜLER
    • Kişisel ve Mesleki Web Sitesi

Web Tasarım

 

Web Tasarım Çalışmalarım

2004 yılında katıldığım bir kursta konu Web Tasarım olmamasına karşın, eğitim sorumlularının ek olarak verdiği bilgiler ile web tasarım'a daha önce de olan ilgim arttı. Bu kursun hemen bitiminde kendi kasabam için bir web sitesi çalışmasına başladım ve bu çalışmayı domain almadan MYNET üzerinde yayınlamaya başladım.

Bu süreçte HTML ve tasarım üzerinde bireysel çalışmalarıma devam ettim. Sincan İMKB Ticaret Meslek Lisesi'ne atandıktan sonra Oktay ÇALIŞKAN ve Aykan COŞKUN isimli arkadaşlarımla beraber Bilişim Bölümü öğretmen açığını kapatmak için branşımız dışında bilişim derslerine girmeye başladık ve kendimi bu alanda daha fazla geliştirme imkanı buldum.

49 Kişilik ilk web tasarım sınıfımla 16 bilgisayar kullanarak 12 saatlik dersi yıl sonuna kadar tamamlamak en az benim kadar o sınıftaki herkesin de başarısı idi. Belki bu yüzdendir ki 2009 yılı Bilişim Mezunları ile aramda olan bağ farklıdır ve hep öyle kalacaktır. (Bu sınıftan mezun olduktan sona üniversite öğrencisi iken kaybettiğimiz Ramazan GÜNEŞ, her zaman kalbimde yaşayacaktır. )

Sonraki dönemlerde sınıfları gruplara ayırmamız ve laboratuvar sayımızın artması ile daha iyi koşullarda derslerimize devam ettik.

4 yıl girmiş olduğum web tasarım derslerinde bazen öğretmen-öğrenci, bazen abi-kardeş ve bazen de usta-çırak ilişkisi içinde iyi tasarımcılar yetiştirdiğime inanıyorum.

Halen yönetimini ve editörlüğünü yaptığım bir kasaba ve iki okul sitesi ile altyapı ve tasarımını hazırladığım iki firma sitesi mevcuttur.

Sınıf içi uygulamalarla dört yıl boyunca ortak ve farklı konularda 800 civarında öğrenci çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalardan seçkin olanları sene sonlarında yapılan "Web Tasarım Sergileri"nde sergilenmiştir.  


 

 

KÜÇÜK BİLGİLER:

Web nedir ?
İngilizce örümcek ağı, ağ, dokuma kumaş kelimelerinden türemiş olan web kelimesi günümüzde görüntü, metin, ses, video gibi içeriklerin kullanılabildiği, yayınlandığı servisleri ifade eder. Web, Internet üzerinde kullanılanservislerden yalnızca biridir.

WWW nedir ?
Açılımı "World Wide Web" olan kelimeyi "Dünyayı saran ağ" olarak adlandırabiliriz.

HTML nedir ?
Açılımı "Hypertext Markup Language" olan kelime, web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan özel bir dildir.

Web Sayfası nedir ?

HTML olarak adlandırılan dil yardımıyla oluşturulmuş, içinde metin, statik, dinamik görüntü, ses gibi objelerin bulunabileceği browser (tarayıcı) yardımıyla görüntülenebilen dosyalara verilen addır.

Web sitesi nedir ?
Bir kurum yada kuruluşun ürün, hizmet, bilgi, iletişim gibi sık kullanılan başlıklarda ve sınırı olmayan bir çok alanda oluşturulabilen web sayfalarının toplu halde bir düzen içinde bulunduğu web sayfası gruplarına web sitesi denir.

Web tasarımı nedir ?
Web sitesinin görüntülenen grafik arayüzünün, menu ve erişim yapısının kullanımıkolay, bilgiye en kısa yolla ulaşabilecek, işlevsel ve hızlı bir yapıda oluşturulmasıdır.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret128952
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.438018.5119
Euro17.759517.8307
Hava Durumu
Saat