• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mehmetaliguler
  • https://twitter.com/maliguler06
    • Mehmet Ali GÜLER
    • Kişisel ve Mesleki Web Sitesi

Müzik & Müzik

 

     Klasik bir deyim olacak ama; çok küçük yaşta başladım müziğe...

     Küçüklükten hatırladığım ve en sevdiğim oyuncağım o sarı teneke çay kutusu idi. Tahta kaşık ile o tenekeye vurarak ritm tuttuğum ve o zaman bekar olan halalarımın ritm karşısında yaptıkları komik oyun figürleri halen gözümün önünde.

     Ortaokulda en çok sevdiğim ders, ders malzemelerim eksik olmasına rağmen müzikti. İsmini halen hatırlamadığım ve çok kısa süre dersimize giren o esmer kısa boylu orta yaşlı kadının elini omzuna koyup; "Evladım senin kulağın çok iyi..." demesi, "Ulan kulağın da mı iyisi olurmuş!" diye düşünmeme sebep olmuştu.

     Lisede sene sonlarının vazgeçilmez türkücüsü oldum :) O yıllarda pop müziğin mantar gibi patlamasına inat, ben bağlama ile tanıştım ve kırıktan yaptırma bağlamam ile ilk ezgilerimi çaldım. Her ne kadar bazı büyüklerimin "Bu ne lan eski kominist türküleri, hele bir oyun havası çal da dinleyelim..." tepkileri olsa da ben bildiğimi okudum :)

Neşet Ertaş'la İzmir'de... Yıl 2005

     Neşet Ertaş... Belki onun türküleri ile büyümem, belki dili, şivesi benim toprağıma ait olması... Beni ona çok bağladı ve hayranlıkla dinlediğim halk ozanıdır...

      Üniversite yıllarımda TRT saz sanatçısı Abdullah Sözen  yönetimindeki Gazi Üniversitesi Türk Halk Müziği korosuna devam ettim. Abdullah Hocamızın deyimi ile koronun altın yıllarını yaşadığı o dönemde katıldığımız yarışmalarda Türkiye dereceleri aldık. 

     Aynı yıllarda değerli arkadaşlarım Saltuk, Cansever, Özgür ve Adnan ile beraber oluşturduğumuz müzik grubumuz Grup Sidal ile amatör ruhlu güzel şeyler yapmaya çalıştık.  

     Öğretmenliğe atandığım ilk yer olan Erzurum Pasinler'de öğrencilerimle beraber müzik çalışmalarımız oldu. Özellikle iki okul öğrencilerinden oluştuduğum bir koro ile bir gençlik gecesinde çok güzel bir konser verdik. Ayrıca müziğe yetenekli öğretmen arkadaşlarla ilçe programlarında görev aldık.

     Ankara'ya atandığım yıllarda biraz da müziksiz kalmanın verdiği sıkıntı ile bir koro araştırmasına giriştim ve hayatımın müzik kısmında benim için çok önemli bir yeri olan, Şef Süreyya Çağlar yönetimindeki Ankara Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenler Çoksesli Korosu'na katıldım. Akademik düzeydeki bu koro ile, çeşitli illerde, devlet törenlerinde, devlet kurumlarında, üniversitelerde, okullarda, sayısız konserler verdik. Yedi yıllık bu serüven koromuzun anlamsız nedenlerle kapatılması ile son buldu :((

     Kısa süreli olarak Müzik Eğitimcileri Derneği Halk Müziği korosunda görev aldım.

     Sincan İMKB Ticaret Meslek Lisesi'nde değerli arkadaşım Demet Dilekçi ile beraber kurduğumuz Grup Müzik Borsası ile uzun yıllardır okul programında görevler aldık. Bu grubun değişmez üyesi gitaristimiz Eren ile müthiş bir enstrümantel uyum yakaladım ve sanırım  o uyumu başka gitaristte bulamayacağım. Aynı zamanda Tarkan, Derya, Gamze, Çiğdem ve arasıra aramıza kısa süreli de olsa katılan öğrencilerimiz grubun devamlılığını sağladı.

      Grubumuzun omugasını oluşturan solistimiz Demet ve gitaristimiz Eren ile özel bir tiyatro oyununa da canlı müzik yaparak çalışmalarımıza devam ettik.

      Halen okul programlarına öğrenci grupları ile, özel programlarda solist olarak, bazı programlara enstrüman çalarak müzik çalışmalarıma devam etmekteyim.

     Ayrıca bu müzik deneyimlerimi özel bir okulda Müzik Öğretmeniği yaparak da değerlendirdim.

İki yıldır MÜZED Çoksesli Öğretmenler Korosu'nda tenor korist olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. 

Daha önceleri özel bir radyoda yaptığım program yapımcılığı deneyimimi yaklaşık bir yıldır Damla Radyo'da, program yapımcı ve sunuculuğunu yaptığım UMUDA EZGİLER programımda değerlendiriyorum... 

    
Hayatımın anlamı, olmazsa olmazı müzik bana çok şey kattı. Herşeyden önemlisi güzel dostluklar kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor.

     Müziksiz, asla...

 

 

 

 

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret128950
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.438018.5119
Euro17.759517.8307
Hava Durumu
Saat